Left Alışverişe Devam Et
Siparişiniz

Sepetinizde Hiç Ürün Yok

“Şayet peynir değilseniz, yaşın bir önemi yoktur,” Luis Buñuel

50 Peynirli Şehir Balıkesir

Şehirlerin tarih, coğrafya, iklim bütünlüğü içindeki kültürleri, hikâyeleri, gelenekleri, örf adetleri, evrensel döngüde insanlığın varoluş sürecinin de en iyi anlatıcılarıdır.

İlkçağlardan bu yana farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yaparak bugüne kadar gelen şehirlerimizden Balıkesir de Anadolu toprakları içerisinde tarihe tanıklık etmeye devam eden güzel bir ilimiz. Balıkesir’in hayvansal ve bitkisel üretimin gereklerini sağlayan coğrafi konumu, yaşam izlerinin olduğu her dönem önemli bir üretim ve ticaret noktası olmasını sağlamış.

Peynir Aşkına!

Doğasının dokusunu, insanının karakterini, yaşam kültürünü  taşıyan, çeşit çeşit peynirin varlığı, yolculukların her birinde daha anlam kazandı. Havadaki rüzgârdan bile etkilenen bu zarif birleşim, bize  Anadolu’yu yeniden gösterdi, dinletti, koklattı, hissettirdi ve  tattırdı. 

Seyahatlerimizden, elimizde eteğimizde farklı peynirlerle  dönerken Anadolu’nun köklü peynir geleneğini kentli kültürle buluşturma hayalimiz doğdu. Süt Uyuyunca kitabında, unutulmaya yüz tutmuş Anadolu peynirlerini anlatan hocamız Artun Ünsal hayalimize büyük bir inançla destek oldu.

Yıllardır peynire verdiğimiz emeğin en büyük kazancı, edindiğimiz bilgi zenginliğini eğitimler, gazete, dergi, televizyon ve Antre Gourmet aracılığıyla pek çok peynir meraklısıyla paylaşma fırsatı bulmamız oldu. Kitabımızın o paylaşımların en kalıcı meyvesi olacağı inancındayız.